BEYPAZARI’NDA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı.

 

Kutlamalar kapsamında Bankalar Caddesindeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı. Törende Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya, Beypazarı Belediye başkanı Tuncer Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Sezgin Sarı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ramazan Çalım, İlçe Emniyet müdürü Bülent Demir, İlçe Milli Eğitim müdürü Ayhan Işık, Halk Eğitimi Merkezi müdürü Hüseyin Kaplan, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

 

Öğrencilerin halk oyunları gösterilerinin yanı sıra, Ayaş Gökler Köyü Halk Oyunları Ekibi ve Beypazarı Muhtarlar Halk Oyunları ekibinin gösterileri de beğeniyle izlenerek büyük alkış aldı.

 

Beypazarı Belediyesi  Atatürk Parkı önünde açtığı standlarda Beypazarı Ticaret Odası, Beypazarı Bostancılar Odası, Beypazarı Halk Eğitim Merkezi gibi kurum ve kuruluşlarda yerini aldı.Belediyemizce çocuklara Türk bayrağı ve belediye logolu kırmızı beyaz balonlar dağıtılırken, Beypazarı Ticaret Odası Türk Bayrağı, Beypazarı Turizm Derneği de Atatürk Rozeti dağıttı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

Milletimiz Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları ise Cumhuriyet’e olan sadakati sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiştir.

 

Cumhuriyet; dili, bayrağı, marşı ve başkenti, temel nitelikleri ile ülkesi ve milletiyle bölünemez bütünlüğü ifade eder. Bu haseple bu değerlerimizin sonsuza kadar korunacağının unutulmaması gerekir. Atatürk’ün kurduğu çağdaş, demokratik ve laik cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak her Türk vatandaşının asli görevi olmalıdır.

 

Birlik ve beraberliğimizin sağlamlığını göstererek coşkulu bir bayram kutlayıp dosta düşmana anlamlı bir mesaj verelim, bu sene dahada coşkulu geçsin bayramımız, her yeri ay yıldızlı bayrağımızla donatalım, vatan bizim unutmayalım.

 

                                    29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

 

         Seyit Çakır

 Genel Yayın Yönetmeni

BEYPAZARI BELEDİYE BAŞKANI TUNCER KAPLAN´IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı Kaplan, Büyük mücadeleler neticesinde kazanılan milli mücadelenin, Cumhuriyet ile taçlandırılışının 91. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

Kaplan, “Cumhuriyet ile Türk Milletine bağımsızlık ve demokrasi gibi çok önemli haklar verilmiş, ülke yönetiminde söz, millete bırakılmıştır. Bağımsızlığımızın ve vatanın bölünmez bütünlüğünün simgesi olan Cumhuriyetimizi korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmak Türk Milletinin en önemli görevlerindendir. Bu anlamlı günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahramanlıkları ile her zaman gurur duyulan gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. yılını gururla kutluyor, şahsım ve Beypazarı İlçesi adına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Endemik Bitki Beypazarı Geveni

Adını Beypazarı ilçesinden alan Beypazarı Geveni’nin nesli tükeniyor.

 

1998 Yılında Türk ve Alman araştırmacılar tarafından keşfedilen ve dünyada sadece Beypazarı’nda yetişen Beypazarı Geveni’nin nesli tükenmek üzere. Bilimsel adı Astragalus Beypazaricus olan Beypazarı Geveni 600 metre yükseklikte yetişen, Mayıs ve Temmuz aylarında çiçek açan mavimsi renkte bir bitki.

Keşfedildiği yıllarda 100 bireyle temsil edilen bitki günümüzde 20 bireyle temsil ediliyor. Yaşama alanlarının tarım alanına dönüştürülmesi, hayvancılık, yol açılması tür üzerindeki en ciddi tehditler ve koruma planları yapılmazsa yok olması muhtemel.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara Şube Müdürlüğü’de bu konuya dikkat çekiyor. “Bozkırlarımıza ve Beypazarı Gevenine Sahip Çıkalım” sloganıyla Beypazarı Geveni’ni tanıtan materyaller hazırlayan Ankara Şube Müdürlüğü, Beypazarı’nda Beypazarı Geveni Tür Eylem Planı Çalıştayı yaptı.

Çalıştaya Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Usta’nın yanı sıra Ankara Şube Müdürü Şahin Çılgın, Bölge Müdürlüğü ve Ankara Şube Müdürlüğü teknik elemanları ile bilim insanları katıldı.

Tür eylem planları hazırlanması kapsamında tespit edilen Beypazarı Geveni (Astragalus beypazaricus) endemik ve nesli çok tehlikede olan bir tür olması sebebiyle öncelikli tür olarak belirlendi. Türün korunmasına yönelik sorun ve çözümlerin tartışıldığı çalıştayda, Beypazarı Geveni’nin korunabilmesi ve yok olmasının önlenebilmesi maksadıyla tüm paydaşların katkı sağlaması son derece önemli olduğu belirtildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Tür Koruma Eylem Planı’ ile Beypazarı Geveni’de koruma altına alındı. Bakanlık, bu yıl Van kertenkelesi, çizgili sırtlan, melez kertenkele, siraz balığı, Akdeniz foku, sultan pelemiri, Beypazarı geveni, ak zambak, adaçayı ve it dolanbacını korumaya aldı.

KAYA GÜNEŞ

Endemik bitki nedir?

Endemik bitki, alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel, ender ve çok ender bulunan bitki türlerine endemik bitki denilmektedir.

BEYGEM´DE ÇEŞİTLİ KURSLAR İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

9 Yıldır ilçemizde faaliyet gösteren Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gençlik Merkezi (BEYGEM) de her yaş grubuna uygun, çeşitli kurslar için kayıtlar başladı.

Gençlerin boş vakitlerini, yetenekleri doğrultusunda çeşitli kültürel kurslarda eğitimler alarak kendilerini geliştirmeleri ve sosyal bir ortamda yer almalarını sağlamak, sağlıklı ve çağa uygun gençler yetiştirmek amacıyla 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gençlik Merkezi (BEYGEM), minikler ve gençler kategorisinde halk oyunları, Ritim kursu (Davul Show), Keman, Piyano, Gitar, Bağlama ve Tiyatro kursları ile Beypazarı gençliğini yine tek çatı altında buluşturuyor.

Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kurslara kayıt olmak isteyen her yaş grubundan gençlerin, Beypazarı Belediyesi Halkla İlişkiler birimine müracaat etmelerinin gerektiği ve kursların hafta sonları gruplar halinde verileceği ifade edildi.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan “Öğrencilerimiz ve gençlerimizin yeteneklerine göre alabileceği çeşitli kurslarımıza, velilerin yoğun ilgi ve beğenisiyle bu yıl da kayıtlar başladı. Gençlik merkezimiz yıllardır kendisini ispatlamış, yurtdışında ve ülke içerisinde çeşitli etkinlik ve yarışmalarda ilçemizi temsil ederek, dereceler, ödüller kazanmış bir eğitim yuvası. Açılacak kurslarda eğitim alan öğrencilerimize festivallerimizde ve etkinliklerimizde yeteneklerini sergileme imkanı sunacağız. Önümüzdeki günlerde açılan bu kurslarımızı daha da çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.Yeni öğrencilere kapılarını açacak çeşitli kurslara tüm gençlerimizi davet ediyorum” dedi.

BAŞKAN KAPLAN DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Camiler ve Din Görevlileri haftası dolayısı ile Beypazarı´nda görev yapan din görevlilerine yemek verdi.

Beypazarı Taş Mektep’teki yemeğe Beypazarı İlçe Müftüsü Mustafa Düzgüney ile birlikte Beypazarı’nda görev yapan imamlar, müezzinler ve Kuran kursu öğretmenleri katıldılar.Beypazarı Müftüsü Mustafa Düzgüney “Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle başkanımızın bizim talebimiz olmaksızın böyle bir jesti oldu. Kendisine arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.Din görevlilerimiz bu beldenin manevi hizmetkarı, manevi emekçileridir. Başkanımızda bir hizmetkar. Maddi manevi kalkınma ekibi burada. Başkanımız Tuncer Kaplan her durumda rahatça arayabildiğimiz alo diyebildiğimiz bir kardeşimiz. Kendisine böyle bir ziyafetten dolayı da teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından söz alan Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan “Camiler ve Din Görevlileri haftanızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Allah’ıma şükürler olsun ki böyle bir ortama ev sahipliği yaptım.Sizlere böyle bir yemek verme şerefine nail oldum. Sizler benim kanaatim ülkenin en değerli insanlarısınız.Neden derseniz doğduğumuzda kulağımıza okunan ezandan, öldüğümüzde verilen Selaya kadar hayatımızın en ince noktasında olan, toplumumuzdaki en değerli en temiz insanlarsınız.Davetime icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

ALTERNATİF YOL ÇALIŞMASI BAŞLADI

Alaaddin Sokağın büyük sorunlarından biri olan trafik alternatif yol çalışmasının başlamasıyla çözüme kavuşacak gibi.

 

Turistlerin yoğun olarak kullandığı, konakların ve müzelerin bulunduğu tarihi Alaaddin Sokakta trafik keşmekeşi yaşanıyordu.O bölgede yaşayanların araçları, esnafa mal getiren toptancılar, turistlerin araçları ve akşam saatlerine doğru gelen işçi servis araçları sokağın trafiğini tıkıyordu.Acil durumlarda hizmet veren araçların geçişi bile bazı zamanlar mümkün olmuyordu.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan çözüm için alternatif yol güzergahı olan Karcıkaya – Kısıkkaya arası yol yapım çalışmasını başlattı.Yol bittikten sonra işçi servis araçları dahil trafik yeni yoldan işleyecek, Alaaddin Sokağın girişleri kapatılarak yaya trafiğine açılacağı öğrenilirken uygulama şimdiden  halk ve turistler tarafından beğeni topladı.

 

10527793_915832801777706_5005586815863254848_n

 

1901790_915832865111033_596196301227137542_n

10734047_915832901777696_5789753326941245131_n

KARAŞAR YABANİ ATLARI TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

YILLARCA VARLIĞI BİLİNEN FAKAT GÖRÜNTÜLENEMEYEN KARAŞAR YABANİ ATLARI SONUNDA BELGELENDİ

 

İHA Muhabiri Kaya Güneş tarafından fotoğraflanan atların görüntüleri ulusal medyada geniş yer alırken doğacıların ve tüm Türkiye nin dikkatini çekti.

 

Beypazarı’nın yüksek kesimlerinde yer alan Karaşar Dağları’nda vatandaşların zaman zaman gördükleri rivayet edilen yılkı atları, doğal ortamlarında görüntülendi. Beypazarı Karaşar Mahallesi Nallıkaşı mevkiinde ormanlık alanda sürü halinde görüntülenen yılkı atları arasında taylar da yer alıyor.

 

Anadolu’da yabani atlara yılkı atı deniyor. Zamanında Anadolu köylerinde at kullanan çiftçilerin, kış aylarında atları besleyebilecek maddi gücü olmadığından, bu atları kendi kendine yiyecek bulması için doğaya saldıkları, havalar düzeldiğinde de yakalayabildiklerini tekrar çeşitli işlerde kullandıkları belirtiliyor.

 

Çiftçilerin saldığı ve dağlarda üreyen atların yakalanmasının ve ehlileştirilmesinin çok zor olması ile sayıları artan yılkı atlarının geçtiğimiz yıllarda da çoğaldığı ancak uzun zamandır görülmedikleri ifade ediliyor. Son günlerde avcılar ve orman muhafaza ekiplerince tekrar görülen yılkı atlarının yeniden Beypazarı’nda görüntülenmesi, doğa tutkunlarını heyecanlandırıyor.

 

BEYPAZARI ÇÖPLÜĞÜ ŞEHİR DIŞINA TAŞINIYOR

Beypazarı’nın zamanla büyümesi ile ilçe içerisinde kalan, koku ve çeşitli etkileri dolayısı ile sürekli şikayet konusu olan şehir çöplüğü kaldırılıyor.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, çöplüğün kaldırılması için uzun süredir girişimlerini ve çalışmaları sürdürdüklerini ve yılbaşına kadar bu sorunun ortadan kaldırılması için ekibine gerekli talimatları verdiğini ifade etti.

 

Çalışmalara hız veren belediye heyeti, atıkların geri dönüşümü ve çöplüğün mevcut yerinden kaldırılması, hatta Beypazarı çöplüğünün Yenikent’teki  Çadırtepe bölgesine taşınması ile ilgili çalışmalara başladı.Çöplüğün bölgenin dışına taşınması konusunda komşu İlçelerin uygulamaları yerinde incelendi.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan konu ile ilgili yaptığı açıklamada  “Çevre Bakanlığı kanalı ile bu iş için yaptırılmış olan günlük çöp dorsemiz hazır. Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün ihtiyacı olan 5 yeni çöp kamyonunun satın alma işlemini de yaptık. İlçemizde toplanan çöpler bir merkezde dorseye aktarılarak her gün şehir dışına götürülecek. Bu sayede de çöp sorununu kökten çözeceğiz.Vatandaşlarımız yıllardır bu çöplükten şikayetçi, çöplük alanını temizledikten sonra da bu geniş alanı dev bir rekreasyon alanına çevirmeyi hedefliyoruz” dedi.

MARKA KENT SEMPOZYUMU BAŞLADI

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde düzenlenen Marka Kent Sempozyumu başladı.

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner yaptığı konuşmada “Marka rekabet anlamına gelir. Artık rekabetler şirketler arasında değil, şehirler arasında da yapılmaktadır. Bunun için İstanbul, Antalya, Eskişehir, Beypazarı marka şehir olma yolunda lokomotif illerdir. Ülkemize gelen 30 milyon turistin 10 milyonu Antalya ‘ya geliyor. Bu Antalya‘nın marka oluşundandır. Sandıklı uzun vadeli projelere imza atmalı. Sektör ve ürün bazında pazarlama kabiliyetini arttırabilmeli, yaşam kalitesini yükseltebilmeli. Bunun için bu sempozyumlar her zaman yol gösterici, hedef göstericidir. Hedefi olmayan şirket ve kişiler ilerleme kaydedemez. Markalaşma adına Sandıklı olumlu bir yola çıkmıştır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.