YEREL YÖNETİMLER SEMİNERDE

Beypazarı Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen yerel yönetimler seminerleri ve istişare toplantıları başladı

Beypazarı Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen yerel yönetimler seminerleri ve istişare toplantıları başladı.Beypazarı merkez ve taşra mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri, kent konseyi yöneticileri, belelediye yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda katılımcılara yerel yönetimler hakkında yenilenen yönetmelikler ve yayınlanan genelgeler hakkında bilgi veriliyor.

Seminerin ilk birleşiminde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler genel müdürlüğü yerel yönetimlerden sorumlu emekli müdür Cemal Özyardımcı tarafından yeni yönetmelik ve genelgelere göre yerel yönetimlerin görevleri, sorumlulukları konularında bilgi verilirken,  katılımcıların yönelttikleri sorulara da cevap veriliyor.

ODTÜ LODOS Topluluğu Beypazarı’nı Ziyaret Etti

ODTÜ LODOS Topluluğu Bir Tur Düzenleyerek Beypazarı Kardelen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ve Beypazarı’nı Gezdi

 

Lösemili, Otizmli, Down Sendromlu ve Spastik Engelli (Serebral Palsi) çocuklarla sosyal etkinlikler yapmayı amaç edinmiş bir topluluk olan ODTÜ  LODOS Topluluğu Beypazarı Kardelen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni  ziyaret etti.

ODTÜ LODOS resmi sitesinden;

 

LODOS’tan Beypazarı çıkartması!

 

”Cumartesi günü Beypazarı’na düzenlediğimiz, Kardelen Özel Eğitim ve Rehab. Merkezi ziyareti ile başlayan ve şehir gezisi ile devam eden etkinliğimizde emeği geçen ve desteklerini esirgemeyen Beypazarı Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Veysel Çanak’a, Kardelen özel eğitim ve Rehab. Merkezi işletme sahibi Sn. Ali Pekmezcioğlu’na, bize rehberlik eden Sn. Adem Ertürk’e, Beypazarı Medya çalışanlarına ve başta kurum çalışanları olmak üzere emeği geçen diğer herkese misafirperverliğinden dolayı sonsuz teşekkürler.” diyerek duyurdu.

ÜREĞİL’LİLER DERNEĞİ BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRDİ

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan Üreğil Köyü Derneği´nin düzenlediği programda öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

 

Üreğil Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Üreğil Köyü’nün Takdir ve Teşekkür belgesi alan öğrencilerine ödül vermek üzere program düzenledi. Dernek yönetimi ve Üreğil’lilerin katıldığı programda takdir ve teşekkür belgesi alan öğrenciler ödüllendirildi.

 

Öğrencilere ayrıca, programa katılan Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’da çeşitli hediyeler vererek başarılarının devamını diledi.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU MİZGİN AY BAŞKAN KAPLAN´I ZİYARET ETTİ

Beypazarı Belediyesi´nden spora ve sporcuya destek sürüyor

 

2014 yılında toplam 6 altın madalyanın sahibi olarak geçtiğimiz günlerde düzenlenen Türkiye Atletizm şampiyonasından Türkiye Birinciliği ile dönen Beypazarı Anadolu Lisesi öğrencisi Mizgin Ay, antrenörü Muhsin Soysal ile birlikte Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ı makamında ziyaret etti.

 

Türkiye Şampiyonasında 16 yaş altı sporcusu olduğu halde bir üst kategori olan Yıldızlar Kategorisinde 60 metre ve 200 metrede Yıldızlar Türkiye Şampiyonu olan Mizgin Ay 60 metreyi 7.94 saniyede, 200 metreyi ise 26.02 saniyede koştu.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan başarılı sporcu Mizgin Ay’ı altınla ödüllendirirken, “Yerel yönetimler olarak spora ve sporcuya her zaman desteğimizi sürdüreceğiz.Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.Kendisini ve antrenörü Muhsin Soysal’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

 

Antrenör Muhsin Soysal “Başkanımız Tuncer Kaplan’la başkan olmadan da istişare halindeydik ve Başkan olmadan önce de bize destek ve yardımları devam ediyordu.Kendisi Başkan seçildikten sonra da desteğini sürdürdü ve sporcumuzun başarısı giderek yükseldi.Bu tür desteklere ihtiyaç var, sporcunun iyi beslenmesi ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekiyor.Maddi anlamda destek olmadan da bu başarılar mümkün değil. Sporcumuz Mizgin Ay 2014 yılında girdiği hiçbir yarışta geçilmeyerek üst üste 6 altın madalya kazandı. 15 yaşındaki sporcumuz 16-17 yaş grubu Yıldızlar kategorisinde yarıştı ve yine Türkiye Şampiyonu oldu.Türkiye’de şu an alt yapıdaki en iyi sporcu ve Atletizm Federasyonu da geleceğinden ümitli.Ayrıca 2020 Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi’ne seçilen sporcumuz, Ankara’da olimpiyatlar için seçilen en genç sporcudur.Hedefimiz 2020, bizlere desteğinden dolayı Beypazarı Belediyemize ve Belediye Başkanımız Tuncer Kaplan’a teşekkür ediyorum” dedi.

ESNAF SURİYE´LİLERE YARDIM İÇİN TOPLANDI

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan Akropol Termal´de düzenlenen yemekli istişare toplantısında ilçe esnafıyla bir araya geldi.

 

Beypazarı Belediyesi’nce Akropol Termal tesislerinde düzenlenen istişare toplantısında, akşam yemeği sonrası Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın 31 Mart’tan bugüne yaptığı çalışmalar ve projelerini anlatan sinevizyon filmi gösterildi.Toplantıya Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Çakıroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Hamdi Ayanoğlu ve İlçenin önde gelen esnafları katıldılar.

 

Belediye Başkanı Tuncer Kaplan yaptığı açılış konuşmasında “11 Aydan bu yana Belediye Başkanı olarak sizlerin hizmetindeyim.Bu süre içerisinde Allah şahittir ki, hizmetten başka birşeyi düşünmedim.İlçemize hizmet edebilme adına koşturdum, mücadele ettim.Bir kısmını da sinevizyon gösterimizde izlemiş oldunuz. Biz Beypazarılılar olarak, Beypazarı’nda yaşayanlar olarak, farklı bir kültüre, farklı bir maneviyata, çarşı veya sanayi esnafı olarak kimseyi mağdur etmeden duyurmadan yardımımızı yapan, yoksulu mazlumu kayıran bir ahlaka sahibiz.Geçmişten günümüze kadar da bu böyle olmuştur. ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ denmiştir. Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda Suriye’de kış aylarında yaşanan dramı izledikten sonra, böyle bir organizasyon düzenlemek istedim. Konuyu arkadaşlarımla da paylaşarak, hiç değilse bölgemizdeki, hiç değilse yakınımızdaki ihtiyaç sahiplerine, gerçekten sıkıntı içerisinde olan insanlara nasıl bir yardımımız, nasıl bir faydamız olur düşüncesiyle böyle bir programı tertip ettik ve sizleri de davet ettik. Nasıl yardımcı olur, neler yapabiliriz istişare etmek istiyoruz.Şimdiden katkılarınızdan ve katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Programa katılan Beypazarı esnafları ise yardım çağırısına kayıtsız kalmadı.program sonrası kimi gıda paketleri, kimi ise maddi yapabilecekleri yardımları imzalı kağıtla teslim ettiler. Esnaflar ilçemizde yaşayan Suriye vatandaşlarına iş vermek istediklerini ancak Türk vatandaşı olmadıkları için çalışma izni bulunmayan bu kişilere iş konusunda yardımcı olamadıklarını ifade ederek, ellerinden geldiğince maddi manevi yardımda bulunacaklarını belirttiler.

KIZAK ŞENLİĞİ COŞKUSU

Beypazarı Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu ‘’Geleneksel Beypazarı Kızak Şenliği’’ 14-15 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. 7 den 70 e herkesin katıldığı şenlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.

Beypazarı Belediye Başkanlığının düzenlediği ‘’Geleneksel Beypazarı Kızak Şenliği’’  vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Birbirinden heyecanlı yarışmaların düzenlendiği şenlikte. Kar yürüyüşü ve Off Road jeep gösterileri yoğun ilgi gördü. Beypazarı Belediyesi tarafından misafirlere çeşitli ikramların yapıldığı şenlikte katılımcılara karanfil dağıtıldı.

Gündelik yaşamın stresinden kurtulmak isteyen herkes Karaşar kirazlı yaylada buluştu. Kızak kayma, kızak çekme, halat çekme kardan adam yapma yarışlarında dereceye girenlere birbirinden güzel hediyeler verildi. Paintball atışlarının yapıldığı alanda ise nişancılıkta rekabet ve çekişme vardı.Beypazarı belediyesi tarafından kızaksız gelen vatandaşlara şambriyel dağıtıldı.

         

Görülmeye değer bir eğlence ve  yoğun katılımın gerçekleştiği şenliğe ulusal televizyon ve ajanslarda yoğun ilgi gösterdi

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’’ Beypazarı’nın en güzel kışlarından birini yaşıyoruz. Kışın evlerinde sıkılan vatandaşlarımız geleneksel kızak şenliğimizle  nefes alma fırsatı buldular. Şenlik alanımızda görüştüğüm her vatandaşımız memnuniyetini ifade etti.Sosyal belediyeciliği önemsediğimizi her platformda dile getiriyorum.Bu alanda verdiğimiz hizmetleri arttırarak devam etmek istiyoruz. Her gün daha iyiye doğru yürümeye devam ediyoruz’’dedi.

SU FATURALARI ESKİ TARİFEYE DÖNDÜ

Dış ilçelere gelen yüksek rakamlı su faturalı Meclis gündemine taşındı. ASKİ, 2015 yılı boyunca dış ilçelerin 2014’teki tarife üzerinden fatura ödemesi yönünde karar aldı.

Geçtiğimiz yıla oranla vatandaşların su faturalarındaki yüzde 20’lik artışa yönelik tepkisinin ardından Meclis’te, ‘taşra ilçelerde 2015 yılı sonuna kadar 2014 yılı tarifelerinin geçerli olması’ yönünde karar alındı.
Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan taşra ilçelerde su ve atık su bedelleri, 2014 yılında bu ilçelerin belediyelerinin belirlediği ücret üzerinden alınıyordu. Büyükşehir Belediyesi de sınırlarına dahil olan bu ilçelerde su ve atık su bedellerinin 2014 yılı boyunca aynı fiyattan alınması için 16.05.2014 ve 08.10.2014 tarihlerinde iki ayrı karar aldı. Karara rağmen, 2015’e girilmesiyle birlikte taşra ilçelerinin su ve atık su bedelleri merkez tarifesiyle aynı oldu. Fahiş fatura bedelleriyle karşılaşan vatandaşlar da duruma tepki gösterdi.
GÖKÇEK FATURA ÖRNEKLERİNİ ALDI 
 CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, taşra ilçelerde vatandaşların çok büyük sıkıntı yaşadığını, Beypazarı, Şereflikoçhisar, Bala gibi ilçelerden kendisine faturalar geldiğini ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesini istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, fatura örneklerini alarak konuyu inceleyeceğini söyledi. Önceki gün ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya imzasıyla Belediye Meclisi’ne gönderilen yazıda ‘taşra ilçelerden merkez ilçe tarifesine göre ücret alındığı’ ifade edildi.
SORUN SİSTEMLERDEKİ UYUMSUZLUKTAN

Sorunun, Büyükşehir Belediyesi’ne katılan ilçelerdeki eski su sistemleri ile yeni su sistemlerinin ‘uyumsuzluğu’ndan kaynaklandığı açıklanarak, “Fatura tanzimi gerek okuma kayıtları ve gerekse de tahsilatlarda karışıklıklar meydana geldiği ve bu durumun abonelerimiz arasında hoşnutsuzluğa sebep olduğu gözlemlenmiştir” denildi. ASKİ’nin sistemlerini yeniden düzenleyebilmesine zaman sağlamak amacıyla, “Abonelik ve tarife uygulamalarının 2015 yılı sonuna kadar uygulanması” oy birliğiyle kabul edildi.

BAŞSAĞLIĞI

MERHUM MATBAACI MEHMET TOT’UN EŞİ, REKLAMCI-MATBAACI  ÖZGÜR KAĞAN TOT ve NUHŞAN TOT’UN ANNELERİ,

SEHER TOT

HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR.

MERHUME’YE ALLAH’TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİ VE YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

BU KADAR DA OLM(ASKİ) !!

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlanan Beypazarı şehir şebeke suları faturalarının Şubat ayı tüketim bedelleri resmen el yaktı.

 

Beypazarı su abonelerine gelen Şubat ayı faturalarını gören vatandaşlar adeta şaşkına döndü.

 

Aralık 2014’te 5 ton su kullanan bir vatandaşın evine 5,61 TL fatura gelirken Şubat 2015’te kullanım miktarı bir ton azalarak 4 ton olmasına rağmen gelen miktar 13,75 TL’ye çıktı. Bu durumda vatandaş gelen faturaya tepki gösterdi.

 

Gelen faturaya bakıldığında 5 ton su kullanımın bedeli 3,35 TL olarak belirtilirken, atık su bedeli olarak 1,50 TL, evsel katı atık bedeli 7,05 TL olarak yazıldı.

 

Kullanılmayan eve gelen 1 tonluk sarfiyat olduğunu söyleyen bir başka vatandaş yetkililer farklı açıklamalarda bulunuyorlar her türlü açıklama yapan yetkililere ben olsam inanasım gelirdi fakat bir aydır kullanmadığım evde gelen faturayı görünce şaşırdım doğrusu ifadesinde bulundu.

 

Beypazarı’lı tüketiciler bu duruma bir açıklama getirilmesini istersen diğer aylarda gelecek faturaları merak ve tedirginlikle beklediklerini belirttiler.

BEYPAZARI DOĞASI BÜYÜLEMEYE DEVAM EDİYOR

Beypazarı Çevresinde Yaşayan Endemik Bitki ve Hayvanlar Gündeme Gelmeye Başladı.

 

Dünyada ve Türkiye’de ender görülen bitki ve hayvan türlerinin Beypazarı’nda yıllarca yaşadığı bilinirken günümüz şartlarında doğa bilinci yeni yeni kavrandığı için gündem oluşturmaya başladı.

 

Beypazarı’nda 1974 yılında görülen ve Anadolu’nun en son bireyi olan Anadolu Parsı (Panthera pardus tulliana) araştırma konusu olmuş, halen Beypazarı’nın doğasını temsil ederken heykeli İmaret Meydanı’na dikilmişti.

 

Karaşar bölgesinde yaşayan Yılkı Atları olarak bilinen yaban atları en son Kaya Güneş tarafından görüntülenerek ulusal basının dikkatini çekmiş ve birçok gazetede yayınlanmıştı.

 

Beypazarı civarı ile çöplük bölgesinde yaşayan ve Doğa Derneği tarafından gözlem altında tutulan Küçük Akbaba (Neophron percnopterus)’ nın  namını duymayan neredeyse  yok gibi. Fotoğrafını çekmek için gelenler arasında ünlü kuş fotoğrafçıları var.

 

En son doğal hayatın bir parçası olan kedigillerden (Felidae) familyasından Lynx cinsini oluşturan Vaşak, İnözü Vadisi civarında görüntülendi. Şenol Uzunoğlu’nun görüntülediği Vaşak Beypazarı doğasının güzelliğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

Yerel Haber Servisi -Beypazarısondakika  : Seyit Çakır