2. ANKARA FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

Ankara Kalkınma Ajansı Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu İşbirliği ile Düzenlenen ‘Gülümse Ankara Çekiyorum’ Temalı 2. Ankara Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı.

 

Toplam 466 kişinin katıldığı ve 1538 fotoğrafın değerlendirildiği, Ankara Kalkınma Ajansı ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen, Ankara Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Beypazarı’nda çekilen fotoğraflar dereceye girdi.

 

Yarışmada ödül alan ve dereceye giren fotoğraflar, mansiyon almaya hak kazanan fotoğraflar ve sergilenmeye değer görülen fotoğraf sahipleri için, 27.11.2015’de Holiday Inn Otel’de (Tunus Cad. No: 7, Kavaklıdere-Ankara) ödül ve sergileme töreni düzenlendi.

 

Para Ödülü Alanlar

 

Birinci Hamiyet İLHAN (Ayaş Keçisi-Ankara), ikinci Serkan ÖZKAN (Beypazarı-Sakarya), üçüncü Musa TALAŞLI (Ankara Evleri-Van), mansiyon Hakan YARALI (İtfaiye-Aydın), mansiyon Tunç ÖZCEBER (Ankara Kalesi çocukları- Ankara), mansiyon Ümmü KANDİLCİOĞLU (Pekmez- Ankara).

 

Katalog Bastırıldı

 

Ödül kazanan fotoğrafların Ankara’nın tanıtımında kullanılacağı, CD/DVD, sosyal medya vb platformlarda yaygın erişime sunulacağı ve sonuçları, 5.11.2015 tarihinde ilan edilen “Gülümse Ankara Çekiyorum” temalı yarışmanın törenine, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık da katılarak, bir konuşma yaptı.

 

İlki geçen yıl yapılan yarışmada, toplam 15 bin TL. para ödülü ve başarı belgesi verilmişti.Bu sene de toplam 15 bin TL. para ödülü ve başarı belgesi verildi.Yarışmada, ödül alanlar ile sergilemeye uygun görülen eserlerden oluşan bir de katalog bastırılarak dağıtıldı.

2014 Kataloğundan Beypazarı Fotoğrafları

AFK28

 Fotoğraf: İsmail Tütün

 

AFK46

                                                                                        Fotoğraf: Hasan Bedir

 

AFK27

                                                                                          Fotoğraf: Ragıp Sarı

 

AFK14

                                                                                          Fotoğraf: Gül Yıldız

 

KARAGÖL BEYPAZARI TURİZMİNE KAZANDIRILDI

Uzun yıllardır atıl durumda kalan bölgemizin önemli güzelliklerinden Karagöl artık Beypazarı Belediyesinin.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın özverili çabaları sayesinde, doğa harikası Karagöl tesisinin, Beypazarı Belediyesi tarafından kiralama işlemi tamamlandı.

 

Kiralama sözleşmesi Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ve Milli Parklar 9.Bölge Müdürlüğü Bolu Şube Müdürü Kemal Can tarafından imzalandı. Karagöl Beypazarı Belediyesi tarafından 5 yıllık süre ile kiralandı.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Karagöl bölgemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri ve uzun süredir atıl durumda, Beypazarı’nın turizm potansiyelini arttırmak için yaptığımız en önemli projelerden biri olan alternatif turizm projemizin önemli ayaklarından birini Karagöl oluşturuyor.

Artık Karagöl Alternatif Turizmde İlçemizin Türkiye ve Dünyaya açılan kapısı olacak Beypazarı’mıza ve bilge halkımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.

ŞEHİDİMİZ VAR . . .

Beypazarı Üreğil Köyü Nüfusuna kayıtlı Komiser Umut Tunçay Şırnak Cizre’de teröristlerin saldırısı sonrası şehit oldu.

 

Şırnak Cizre Yafes Mahallesi yeni çevre yolunda bulunan Hayati Bilgin Jandarma Sınır Karakolu’nun etrafına yapılan beton bariyerler nedeniyle, çevrede güvenlik önlemi alan polis ekiplerine teröristler tarafından ara sokaklardan uzun namlulu silahlarla ateş açılmasıyla yaralanan Beypazarı Üreğil Mahallesi nüfusuna kayıtlı komiser Umut Tunçay kaldırıldığı İlçe Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen şehit düştü.

 

Öte yandan, şehit komiserin teröristler tarafından kanas ile açılan ateşle vurulduğu da öğrenildi. Şehidimize Allah’tan Rahmet Ailesi ve Yakınlarına Başsağlığı dileriz.

 

OLAYLA İLGİLİ TSK’NIN AÇIKLAMASI

 

“24.11.2015 tarihinde ilimiz Cizre İlçesi Yafes Mahallesi İpek Yolu üzerinde yapılan yol kontrol noktasında bulunan; Emniyet Müdürlüğü’nde kadrolu işçi olarak çalışan 1 işçimiz PKK terör örgütü mensupları tarafından açılan ateş sonucu şehit olmuştur.

 

Aynı gün ilimiz Cizre İlçesi’nde PKK/KCK terör örgütüne yönelik yürütülen operasyonlarda 1 Komiserimiz PKK terör örgütü mensupları tarafından açılan ateş sonucu şehit olmuştur. Olayların faillerini yakalamaya yönelik operasyonlar kapsamında (5) terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş olup; operasyonlar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

*Şehidin cenazesi yarın ikindi vakti Ankara’da defin edilecektir.

BEYPAZARI BELEDİYESİ 2016 MALİ YILI BÜTÇESİ; 59 MİLYON TL

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde İlçe Belediyelerinin Bütçelerinin Görüşülmesine Başlandı.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi, Altındağ, Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı ve Çamlıdere ilçe belediyelerinin bütçelerini oy birliğiyle kabul etti. 2. Başkanvekili Nail Çimen’in başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edilen Plan ve Bütçe Komisyonu raporları doğrultusunda 6 ilçenin 2016 mali yılı bütçesi şöyle belirlendi:

 

Altındağ Belediyesi 255 milyon TL

Ayaş Belediyesi 30 milyon 808 bin TL

Akyurt Belediyesi 30 milyon 668 bin 707 TL

Bala Belediyesi 42 milyon 250 bin TL

Beypazarı Belediyesi 59 milyon TL

Çamlıdere Belediyesi 9 milyon 786 bin 920 TL

 

Bütçelerin kabul edilmesinin ardından ilçe belediye başkanları ve temsilcileri kürsüye gelerek meclis üyelerine teşekkür etti.

CHP OLAYLI KONGREDE YENİDEN ALİ UYSAL DEDİ

CHP Beypazarı İlçe Başkanlığı 10.Olağan kongresi Mustafa Cankara Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Dr.Murat Emir’in de katılımlarıyla gerçekleştirilen kongre de zaman zaman gergin anlar yaşandı.Mevcut ilçe Başkanı Ali Uysal tek aday olarak katıldığı kongreden yeniden İlçe Başkanı olarak çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi 10. Olağan Kongresinde mevcut başkan Ali Uysal’a rakip olarak başkanlığa aday olan Halil Öncül, delegelerin mükerrer imzalarının silinmesi sonrası 13 delege imzasını 15 dakika içerisinde toplayamayınca aday olamadı. Halil Öncül ve kendisine destek veren bazı partililer kongrede usulsüzlük yapıldığını, delege listesinde isimlerinin bulunmadığını ve bu listenin masa başında yapıldığını, tüzük gereği bir yıllık üye aidatını ödemeyen üyelerin seçme hakkından faydalanamayacağını, delegelerin geçersiz olduğunu ve bu sebeple de kongrenin geçersiz olacağını iddia ederek, hesap raporuna itiraz ettiler.

 

ALİ UYSAL “BANKA HESABIMIZDA 36.320 LİRA VAR”

 

İddialara yanıt veren ilçe Başkanı Ali Uysal ” Neyin kavgasını yapıyoruz. Bu güne kadar gelmiş geçmiş ilçe yönetimleri arasında en büyük başarı budur belki de ilçe başkanlığımızın banka hesabında 36.320 lira para bulunuyor. İsteyen üyelik aidat makbuzlarını görebilir. Bu arkadaşlar CHP’ye sağ siyasi partilerden geldikleri için CHP’de siyasetin zenginleşme aracı olduğunu düşünebilirler. CHP’de siyaset zenginleşme aracı olarak yapılmaz, daha çok zenginlik katarak yapılır, katkı sunarak yapılır” dedi. Bu sözlerin ardından salonda ortam yeniden gerildi. Ardından yapılan oylama da ise hesap ve çalışma raporu partililer tarafından oy birliği ile kabul edildi.

 

HALİL ÖNCÜL “KONGRE CHP’NİN ONURUNA YAKIŞMADI”

 

Muhalif aday Halil Öncül “CHP içerisindeki ileri demokrasiyi Beypazarı İlçe Başkanı olarak rafa kaldırdınız.Kürsü hakkımı kullanmak istedim. MYK’nın 12.maddesinden üye oldum. Bu gün de CHP Beypazarı ilçe Başkanlığına adayım. Sizleri etik olmaya davet ediyorum.Bugünkü kongre CHP’nin onuruna yakışmadı. Aynı kadrolarla seçime gidildiği takdirde tekrar hezimet yaşanacak” dedi.

 

AYLİN NAZLIAKA “DOĞALGAZDA GELİNEN NOKTA ÜZÜCÜ. BEYPAZARI TURİZMDE GİDEREK GERİLİYOR”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka “24. dönem milletvekili olarak mecliste Beypazarı’nın da sesi olmaya çalıştım. O dönem gerçekten çok mücadeleci geçti. 25. döneme biz kelebek ömürlü milletvekilleri diyoruz, meclise girmemizle çıkmamız bir oldu. Ancak 26.dönemde yine güzel Ankara’mızın, Beypazarı’mızın ve Türkiye’nin sorunlarını mecliste gündeme getirmeye her fırsatta devam edeceğiz. Bu ortamda da bunun sözünü vermek isterim. Yaklaşık 4.5 yıl önce Beypazarı’nın doğalgaz sorununu gündeme getirdik. O dönemde başkanımızla birlikte bazı çalışmalar yapmıştık. Doğalgaz bugün aslında temiz hava solumak demek.Turizm ve sanayi açısından da gelişmiş bir kente sahip olmak demek. Verdiğimiz önergeden sonra sürekli takip ettik hatta birçok yerle yazışmalarını yaptık. Bugün gelinen nokta sadece başvuru yapılması noktasıdır.

Hala vaatler veriyorlar. Ama bundan sonra da bu sürecin takipçisi olacak, Beypazarımızı doğalgazdan mahrum bırakmayacağız. Doğalgaz için turizmle ilişkilendirerek konuşmuşken şunu da belirtmek isterim. Beypazarı Ankara’nın turizmde incisi. Gerçekten Ankara’da turizm denilince akla gelen ilçe Beypazarı’dır.Ama üzülerek söylüyorum. Ama üzülerek söylüyorum, Beypazarı turizmde giderek geriliyor. Beypazarı hem kendini yenileyemiyor hem de aynı zamanda gelen turist sayısında sürekli bir azalma yaşanıyor. ” dedi.

Kongre de tek aday olarak seçime giren Ali Uysal 99 oyla yeniden Cumhuriyet Halk Partisi Beypazarı İlçe Başkanı Seçildi.

DSC_0716

DSC_0749

DSC_0783

DSC_0808

DSC_0909

DSC_0951

DSC_0963

DSC_0956

Haber: Kaya Güneş

Fotoğraf: Seyit Çakır

TÜRKİYE’NİN KADIN GİRİŞİMCİ ÖDÜLÜNÜ SEMA DEMİR ALDI

Garanti Bankası, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Ekonomist  Dergisi ortaklığı ile bu yıl 9.su düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.  

 

Bu yıl 9. kez düzenlenenTürkiye’nin Kadın Girişimcisi”  yarışması kapsamında;Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisiödülü Beypazarı’nda kurduğu Yaşayan Müze ile Sema Demir’in oldu. Yaşayan Müze sayesinde Sema Demir’in sosyal bir soruna yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirmesi yarışma jürisi tarafından bir başarı öykü olarak değerlendirildi. Bu çerçevede kendisi Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisiödülüne layık görüldü. 

 

Türkiye’ninen önemli kültür turizmi varış noktalarından birisi olan Beypazarı’nda Yaşayan Müze, Anadolu Açık Hava Müzesi(Yaşayan Köy) ve Türk Hamam Müzelerinin kuruluşuna öncülük eden Sema Demir, ödüllerini Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ve Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut’tan aldı. Demir, törende bu ödülü Beypazarı adınaaldığını asıl ödül sahiplerinin ise tüm müze çalışanları ve müze dostları olduğunu ifade ettiMüzelerin toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenilmesi, sahiplenilmesi gerektiğini belirten Demir, toplum ile müze arasındaki aidiyet duygularını yerel yönetimlerin geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Kendisi bu bağlamda Yaşayan Müzenin sürdürülebilirliğine katkılarından dolayı Beypazarı Belediyesine ve Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’a teşekkür etti

11226052_10153621134151023_6192972944339749831_n

12247018_10153621135101023_3270016931051657051_n

12227583_10153621135086023_8846346164061196985_n

 

KIRKIMCI YETİŞTİRME KURSU DEVAM EDİYOR

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Kırkımcı Yetiştirme Kursları Beypazarı’nda devam ediyor

 

Kırkımcı Yetiştirme Kursları eğitimlerinin ilki Beypazarı’nda verilmeye başlandı. Beypazarı’lı küçükbaş hayvan yetiştiricileri ve kırkımcılar kursa yoğun ilgi gösterdi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Beypazarı Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen eğitimlerde makineli kırkım dersleri uygulamalı olarak gösteriliyor ve teşvik ediliyor.

 

 

Kırkımcılara verdiği eğitimde konunun önemini anlatan Ümit Şahinler; ”Türkiye’de kırkımcı sayısı yetersiz ve zorluklar yaşanıyordu verdiğimiz eğitimlerde makasla ve makineli kırkımı uygulamalı olarak göstererek makineli kırkıma geçişlerini sağlıyoruz. Eğitim sonunda sertifikalarını alacak kırkımcılar daha bilinçli kırkım yaparak aynın zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar” dedi.

 

Beypazarı’nda eğitimlere katılan Çiftçi TV’de program yapımcısı Mehmet Öztürk kendisininde bir yetiştirici olduğunu ve kurstan aldığı bilgilerle artık kendi hayvanlarını kendisinin kırkacağını belirtti.

TEHLİKELİ KAVŞAĞA SİNYALİZASYON TAKILDI

Trafik kazalarının yaşandığı noktalardan biri olan eski hastane kavşağına trafik lambası yerleştirildi.

 

Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde Eski Hastane Kavşağının tekrar kullanıma açılmasından sonra trafik lambalarının olamamasından dolayı çeşitli kazalar meydana gelmişti. Yeni Belediye ek binasınında hizmete girmesiyle kavşakta trafik yoğunluğu yaşanmaya başlanmıştı. Trafik lambalarının yerleştirildiği kavşağın sinyalizasyon sistemi henüz çalışmazken en kısa zamanda devreye girmesi bekleniyor.

 

Trafik kazalarının yoğun görüldüğü bulvar üzerindeki trafik lambalarının süreleri ve gece çalışmaması sürücülerin tepkisine neden oluyor. Bulvar üzerinde çevre lambalarının yetersizliği bazı zamanlar yanmaması ve bazı noktaların karanlık düşmesi de ayrıca yayalar tarafından şikayet konusu.

 

*Beypazarı Sondakika

 

DSC_0628

DSC_0629

DSC_0631  DSC_0632

HAVALARIN SOĞUMASIYLA BİRLİKTE PARKLARDA ATEŞ YAKANLAR ÇOĞALDI

Aşağı Sanayi Çarşısı yanında bulunan amfi tiyatroda kimliği belirsiz kişilerce yakılan ateş itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü

 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte genellikle parklarda yakılan ateşler çevre sakinlerini tedirgin ediyor. Aşağı sanayi çarşısı yanında bulunan kullanılmayan amfi tiyatronun orta yerine yakılan kamp ateşini andıran alevlere Beypazarı İtfaiye ekipleri müdahale etti. Akşam saat 21:3o sıralarında kimliği belirsiz kişilerce yakılan ateşi itfaiye ekipleri söndürdü. Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede bulunan gençleri ikaz ederken konu hakkında soruşturma yaptı.

 

Genellikle parklarda ve ücra köşelerde yakılan ateşlerin söndürülmemesi ve kontrolsüz yakılması yangına sebebiyet verebiliyor. Parklarda gelişi güzel yakılan ateşlerin son zamanlarda arttığı gözleniyor.

 

*Beypazarı Sondakika

11205069_10206645740035688_3395608862356830323_n

12017625_10206291025928057_7789785166479219867_o

12246850_10206645738435648_5092444853626703143_n - Kopya

AKROPOL TERMAL MEGA KENT BEYPAZARI’NA VİZYON KATTI

Akropol, Beypazarı’nda hayata geçirdiği ‘termal şehir’ projesi ile Avrupa ve Türkiye’nin en büyük termal tatil şehrini kurdu

 

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük kent projesi olan Akropol Termal Mega Kent, Ankara’nın en gözde ilçelerinden Beypazarı’nda 1 milyon 350 bin metrekare alan üzerine konumlandı. 7 etaptan oluşan, içinde 36 bin devremülkten oluşan Termal Şehir, Beypazarı mimarisine sadık kalınarak inşa edildi. İçerisinde özel 3 adet kadın ve erkek için ayrı yarı olimpik yüzme havuzu, ultra-lüx villalar, hastane, rehabilitasyon merkezi, cami, fizyoterapist eğitim okulu, 110 dönüm üzerine kurulacak olan Avrupa’nın en büyük Aqua Parkı ve su oyunları merkezi, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, mini hayvanat bahçesi, binicilik kulübü yer almakta.

 

TAM BİR SOSYAL YAŞAM ALANI

 

Kusursuz bir termal kent olan Akropol Termal Şehir, 50 bin metrekarelik sosyal tesisler içerisinde yer alacak Türk hamamı, Fin hamamı, sağlık üniteleri, sauna, termal havuzlar, çamur banyoları, engellilere özel havuzu, VİP aile havuzları, spor merkezi, SPA, oyun ve eğlence salonları, buz pateni pisti, bowling, sinema salonları ve içinde dev markaları buluşturan alışveriş merkezi ile tam bir sosyal yaşam alanı haline geldi. Akropol’ün Türkiye’nin en şifalı termal suyuna sahip olduğunu belirten Akropol Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kuru, “Termal suyun sıcaklık derecesi 55-60 derece olup saniyede 30 litre debiye sahiptir. Havuzlardan odalara direkt tünellerle geçiş sağlanıyor. 20 bin devremülkü hizmete açtık. Akropol Termal Şehir içerisinde Ayaş, Güdül, Nallıhan, Çayırhan civarının tek alışveriş merkezini barındırıyor” ifadelerini kullandı. Beypazarı’nda yeni bir şehrin kurulduğunu söyleyen Kuru, “Proje vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 1 milyon kişi Akropol sayesinde Beypazarı’na geldi. Akropol, Ankara İl Özel İdaresinden Beypazarı ve çevre bölgelerini kapsayan toplam 140 bin 70 metrekare alan üzerinde ‘Jeotermal Kaynak Su Arama Ruhsatını’ da alarak turizm alanındaki yatırımlarını rekor seviyeye ulaştırdı” dedi.

 

11831714_1049004578467375_6550604397929570671_n

11831660_1049005235133976_4160352325819005428_n

11828837_1049005145133985_7850450486512386120_n

11828596_1049004538467379_7065294661952614218_n

11828570_1049004985134001_835025535721142202_n

11828582_1049004301800736_9149521367233887898_n