ÇAYIRHAN İŞÇİ SERVİSİ KAZA YAPTI!

Çayırhan Park Termik maden işçilerini taşıyan servis otobüsü Zirve Tesisleri önünde kaza yaptı!

 

Saat 14:30 sularında Park Termik maden işçilerini taşıyan, 4-12 vardiya servisini yapan Yusuf Çapa yönetimindeki 06 NDH 05 plakalı servis otobüsü kaza yaptı. Islak zeminden dolayı direksiyon hakimiyetini kaybettiği tahmin edilen servis sürücüsü Zirve Tesisleri önünde yoldan çıkarak şarampole yuvarlandı.

 

Meydana gelen kazada 17 işçinin çeşitli yerlerinden yaralandığı yaralıların Beypazarı Devlet Hastanesine kaldırıldığı belirtildi.

 

CUMHURİYET BAYRAMI İLÇEMİZDE TÖRENLE KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. kuruluş yıl dönümü ilçemizde düzenlenen törenle kutlandı.

 

Hava Muhalefeti nedeniyle Beypazarı Kapalı spor salonunda düzenlenen törene Beypazarı İlçe Kaymakamı Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Alp Giray Yapar, Garnizon Komutanı Aydın Yürek, Jandarma Komutanı Üsteğmen Nurullah Erdoğan, Emniyet Müdürü Hüseyin Koca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tümür, daire amirleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Beypazarı Kaymakamı Ekinci, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı Aydın Yürek, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

 

İlçe Kaymakamı Kadir Ekinci, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 94. yıl dönümünü millet olarak, birlik ve beraberlik içinde coşkuyla kutlamanın haklı gururunu ve sevincini yaşadıklarını belirterek, demokratik cumhuriyetin aynı zamanda kişi hak ve özgürlüklerinin, hukuk üstünlüğü olduğunu kaydetti.

 

İlçe Kaymakamı Kadir Ekinci’nin günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından, çeşitli okulların halk oyunları ekipleri gösterilerde bulunurken, öğrencilerde çeşitli şiirler okudu.

AYVAŞIK MAHALLESİNDE YANGIN!

Gece saat 01.30 sularında Ayvaşık Mahallesi 1 Sokakta meydana gelen ev yangınında ahşap evin üst katı tamamen tutuşurken itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

 

Sokak sakinleri tarafından evde kimsenin yaşamadığı belirtilirken yangının neden çıktığı henüz bilinmiyor. Yangına 3 itfaiye aracı müdahale ederken 112 sağlık ekiplerininde olay yerinde bir ambulansla hazır bulundukları gözlendi. Polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlatırken itfaiye ekipleride yangınn çıkış nedenini araştırıyor.

ALİ HANCIOĞLU; BEYPAZARI’NIN TURİZMDEKİ ÖNEMİ İLERİDE DAHADA İYİ ANLAŞILACAK

Ali Hancıoğlu gazetelere verdiği röportajında Beypazarı’nın turizmdeki öneminin ileriki yıllarda dahada artacağına değindi.

 

Büyük şehirlerde yaşayanlar modernleşmenin hızlanmasıyla birlikte gelenek denilen yerel kültürden gitgide uzaklaşmaktadır. Öte yandan ‘kültür turizmi’adı altında turizm bölgesindeki kültürün turistlere çeşitli şekillerde sunulması günümüz Türkiye’sİnde yaygınlaşmaya başlayan bir olgudur. Büyük şehirlerde yaşayanlar modernleşmenin hızlanmasıyla birlikte gelenek denilen yerel kültürden gitgide uzaklaşmaktadır.

 

Beypazarı, Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve son olarak da Osmanlıların egemen olduğu tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan yerleşim merkezlerinden biridir. İlçemize ilk isim “Lagania” olarak verilmiştir. ‘Kaya Doruğu Ülkesi’ anlamına gelen bu isim Beypazarı’nın konumunu ifade etmektedir.
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Ertuğrul Gazi’nin babası Gazi Gündüzalp’in kabri de Beypazarı Hırkatepe Mahallesi’nde yer almakta olup her yıl çeşitli anma etkinlikleri düzenlenmektedir.

Beypazarı ilçemiz Ankara il merkezine sadece 100 kilometre mesafede olması ile başkentlilerin ailece hafta sonları ve tatil günlerini değerlendirdikleri, köklü kültürü ve bu kültürün halen içinde yaşatıldığı tarihi bir dokuya sahiptir.

 

Beypazarı denince akla ilk gelen geçmişten günümüze içinde yaşantının devam ettiği kültürümüzün simgesi tarihi evleridir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine de konu olan Beypazarı evleri; cumbalı, üstünde guşgana adı verilen bir çatıdan oluşan iki üç katlı yapılardır. Evlerin iskeleti ahşaptır ve bu ahşap, tatlı kireç denilen malzemeyle sıvanmıştır. Odalardaki kirli havayı ve nemi alan yöreye özgü bu malzeme, Beypazarı evlerini farklı kılar. Uzaktan bakıldığında maket gibi görünen bu beyaz evlerimizin yanlarına gittiğinizde heybetleri misafirlerimizi şaşırtmaktadır.

 

Beypazarı, Osmanlı mimarisi tarzındaki tarihi eserleri ve evlerinin yanı sıra 600 yıllık çarşısı, bu çarşılarda faaliyet gösteren zanaatkarları ve saray mutfağı tarzındaki yöresel yemekleriyle de Türk kültürünün tüm inceliklerini halen yaşatır. Tarihi çarşımızı gezdiğinizde kazan, tencere kalaylayan bir kalaycıyı, semer işleyen bir semerciyi, ipekli el dokuması ürünleri dokuyup satışını yapan bir dokumacıyı halen işi başında görebilirsiniz.Dokumacılık, yorgancılık, bakırcılık, kalaycılık, demircilik, telkari işlemeciliği gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslekler ilçemizde halen yaşatılmaktadır.

 

Beypazarı gümüşü ve telkari işçiliği ile dünya çapında ün kazanmıştır. İlçemizde çıraklıktan yetişen telkari ustalarımızın hazırladığı ürünler gümüşçüler çarşısındaki dükkanlarımızda vatandaşlarımızın beğenisine sunulmakta ve büyük ilgi görmektedir. Ustalarımızın hazırladığı el işçiliği telkari ürünleri yurtiçi ve yurtdışında birçok gümüş mağazasında yer almaktadır.

Ev hanımlarımızın kendi el emekleriyle hazırladığı yaprak sarması, 80 katlı baklava, erişte, tarhana gibi yöresel lezzetlerimizi kendi elleriyle sizlere ikram etmelerine sık sık şahit olursunuz. Beypazarımızın yaprak sarmasının özelliği, yaprağının toprağımızın yapısından dolayı ekşi, damarsız ve ince oluşu ve ev hanımlarımızın bir elin serçe parmağı kalınlığında özenle hazırlamalarından geçiyor. Taş fırınlarda göveçte pişirilen Beypazarı yaprak sarması gelen konuklarımızın en beğendiği lezzetler arasında yer alıyor.

 

Beypazarı Kurusu, doğal maden suyu, Beypazarı güveci, cevizli sucuk, 80 katlı baklava, yaprak sarması, havuç lokumu gibi yöresel lezzetlerimiz turistik tesislerimizde misafirlerimizin beğenisine sunulmaktadır.Özellikle ilçemize gelen yerli yabancı birçok turist Beypazarı Kurusu almadan evine dönmemektedir. Beypazarı Kurusu; un, tereyağı, tarçın, tuz, süt ve maya ile yapılan bir peksimet türüdür. Beypazarı Kurusunun tarihi aynı Beypazarı tarihi gibi çok eskilere dayanır. Beypazarı Kurusuyla ilk olarak Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Oğuz Türkleri zamanında karşılaşmaktayız. Türkler atlı-göçebe bir kültüre sahip olup sürekli hareket halindedirler. İşte, bu durumdakilerin besin ihtiyaçlarını karşılayan da Beypazarı Kurusu olmuştur. Çünkü; Beypazarı Kurusu kolay taşınabilir, doyurucu ve uzun süre taze olarak kalabilme özelliklerine sahiptir. Beypazarı Kurusu önceleri evlerde, mali durumu iyi olan aileler tarafından, kışlık yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, tek tek asma yaprağı üzerine konulmak suretiyle, odun fırınlarında pişirilirdi. Kuru, uzun süre tazeliğini koruyabilen bir yiyecektir. Rutubetsiz ortamda kış boyunca saklanabilir. Adı gibi kuru olan bu yiyeceğin çayın yanında çaya batırılarak tüketilmesini misafirlerimize tavsiye ediyoruz.

 

Beypazarı, doğal maden suları ile de ülkemiz ve yurtdışında da adını duyurmuş, kalitesiyle en çok tercih edilen doğal içecekler arasında yer almıştır. Beypazarı İnözü Vadisi’ndeki fabrikada saatte 300.000 şişe maden suyu üretilmekte ve Türkiye’mizin dört bir yanına olduğu gibi yurtdışına da ithal edilmektedir.
Beypazarı’na gelip çarşımızda alışverişini yaparak konaklarımızı ve müzelerimizi gezen misafirlerimiz akşam olup ilçemizden ayrılmadan önce İnözü Vadisi’nde ki tesislerimizi ve doğal güzelliklerimizi de gezebilir, günün yorgunluğunu bu eşsiz güzelliğiyle bilinen İnözü Vadisi’nde atabilirler.

İlçemiz turizmin yanı sıra halen tarımıyla da ön plana çıkmakta olup kendi topraklarımızda yetişen havucumuzla da ünlüdür. Türkiye’nin %60 havuç ihtiyacını karşılayan ilçemizde havucun yanı sıra ıspanak, marul, turp, soğan, yer elması gibi sebzeler çoğunlukla günlük olarak İstanbul Sebze Haline gönderilmektedir.

İlçemize Ankara’dan gelmek isteyen, ailesiyle farklı bir gün geçirmek isteyen misafirlerimiz, 1 saat gibi kısa bir sürede kendi araçlarıyla ulaşım sağlayabildikleri gibi, her yarım saatte bir karşılıklı sefer yapan otobüslerle de Beypazarımızı görebilirler. Beypazarı ayrıca Bolu iline de 90 km mesafede yer almaktadır. Seyahat acentalarının da günübirlik tur imkanları sunduğu Beypazarı’na tüm vatandaşlarımızı bekler, ağırlamaktan mutluluk duyarız.

ACİL BEYPAZARI’NA ÇEVRE YOLU GEREKİYOR!

Bugün yine akşam saatlerinde Alparslan Türkeş Bulvarı Çarşı Işıklarda (Gazigündüzalp Kavşağı)’da trafik kazası meydana geldi.

 

Kavşaktan dönüş yapmakta olan 06 BEZ 57 plakalı Renault marka araca Hamzalar istikametine gitmekte olan 06 BIC 80 plakalı TIR çarptı. Otomobil birkaç metre sürüklendikten sonra TIR’la banket arasına sıkışarak durabildi. Binek tipi araç içerisinde bulunan sürücü, eşi ve çocukları yara almadan kurtuldu. 112 acil servis sağlık ekipleri ailenin kontrolünü yaparak hastaneye götürüp detaylı müdahaleyi yapmak istedi fakat aile fertleri iyi olduklarını beyan ederek hastaneye gitmediler.

 

Son zamanlarda sürekli kazaların olduğu Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde büyük araçların trafikte ilerlemeleri yol boyunca park etmiş araçlarında yolu daraltması ile zorluk çektikleri gözleniyor. Yetkililerin biran önce konuyu ele alıp ölümlü kazalar meydana gelmeden çözüm bulmaları gerekiyor. Çevre yolunun son durumu hakkında bilgi verilmesi gerekirken, güzergahın yolun son durumunun ne olduğu ve ne zaman hizmete gireceği halk tarafından merak ediliyor.

 

 

MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Muhtarlar Günü kutlaması bugün Atatürk Parkı Meydanı’nda yapıldı.

 

Törene Beypazarı Kaymakamı Kadir EKİNCİ, Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı Alp Giray YAPAR, Muhtarlar Derneği Başkanı Nuri ARCAKLIOĞLU, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda ve kooperatif başkanları ve muhtarlar katıldı.

 

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Muammer KÖKSAL yaptı. Törene katılanlar daha sonra Atatürk heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

İlçedeki vatandaşların daha güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak amacıyla, İlçe Güvenlik Toplantısı yapıldı.

 

Kaymakamlık Toplantı Salonunda İlçe Kaymakamı Kadir EKİNCİ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Beypazarı Kaymakam Refiki Ahmet KAVANOZ, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin KOCA, İlçe Jandarma Komutanı V. Yasin TOKSOY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet TEMUR, Yazı İşleri Müdürü Fatih ELGÜN, S.Y.D.V. Müdürü Alaattin BİÇEN, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kerem Zeki FİKRET ve mahalle muhtarları katıldı.

 

İlçemizdeki genel güvenlik konusunda yürütülecek hizmetler, alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmaların görüşüldüğü toplantıda; mahallelerde mobese kameralarının konulması, okul önlerinde güvenlik tedbirleri ile ilgili çalışmalar değerlendirildi.

 

Toplantıya başkanlık eden Kaymakam Kadir EKİNCİ; ”ilçemizin genel güvenliği konusunda yürütülecek hizmetler ve genel sorunların çözümü için bundan sonra belirli periyotlarla toplantılar yapılarak sorunlara çözüm yolları aranacak” dedi.

HOTEL ODASINDA İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ!

Dün akşam saat 21:00 sularında Bankalar Caddesinde yeni açılan hotel odasında bir müşteri hap içerek intihar girişiminde bulundu.

 

Saat 22:00’da hotel önüne gelen ambulans odaya çıkarak ilk müdahaleyi yaptı. Sağlık ekibini olay yerine bırakan ambulans daha sonra hotel önünden ayrıldı. Haber ekibimizin olay yerine anında intikal etmesi sonucu hastanın arka kapıdan çıkarıldığı düşünülüyor. Yaklaşık yarım saat sonra olay yeri inceleme ekibinin gelerek hotel odasına çıktığı görüldü.

t.

İlaç içip daha sonra bileklerini keserek intihar girişiminde bulunan Filiz E.  Beypazarı Devlet Hastanesinde ilk müdahalesinin ardından Ankara’ya sevk edildi. Hastanın hayati tehlikesinin olamadığı öğrenildi.

 

İntihar teşebbüsünde bulunan 29 yaşındaki Filiz E.’nin  Tokat Zile nüfusuna kayıtlı olduğu evli olup Ankara’da ikamet ettiği öğrenildi. Ayrıca intihar girişimi sonunda 112 acil servisini kendisinin aradığı ortaya çıktı.

 

YÜKSEK GERİLİME KAPILARAK CAN VERDİ!

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Çayırhan yolunda asfalt çalışması kapsamında kepçeyle çalışan işçi Gökhan Aladağlı (25) elektrik akımına kapılarak can verdi.

 

Çayırhan yolunda asfalt yapımı esnasında çalışan Gökhan Aladağlı kullandığı kepçeyle yüksek gerilim hattına takılarak elektrik kablolarını koparttı. Kabloların kopması sonucu kepçenin içerisinde elektrik akımına kapılan Aladağlı feci şekilde can verdi.

 

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kepçe operatörü olarak çalışan Çorum nüfusuna kayıtlı 25 yaşındaki Gökhan Aladağlı’nın evli olduğu öğrenildi.

Dünya Küçük Akbaba Uzmanları Beypazarı’nda Toplandı

Bulgaristan’dan Nijerya ve Etiyopya’ya uzanan küçük akbabanın yaşadığı alanlarda ve göç yolunda gerçekleşen ölümleri engellemek için toplanan uzmanlar 5 yıl sürecek bir çalışma başlattı.

Beypazarı, Avrupa ve Türkiye’nin en önemli küçük akbaba üreme alanlarından birisi ve sadece Beypazarı’nda tüm Balkanlar’dakinden daha fazla küçük akbaba yaşıyor. Anadolu ise Avrupa’dan Afrika’ya uzanan göç yolunun tam ortasında. Yani her yıl yüzlerce küçük akbaba Afrika’da kışı geçirmek için üzerimizden süzülüyor.

Toplantıya katılan 9 ülkeden 34 uzmanın amacı bu zorlu göçlerinde küçük akbabaların ölümlerinin önüne geçmek. Başta elektrik hatları ile çarpışma, elektriğe çarpılma, zehirlenme ve vurulma yüzünden ölen küçük akbabaların korunması için 15 farklı ülkede onlarca farklı etkinlik planlanıyor. 2022 yılına kadar sürecek çalışmada farklı araştırmacı ve gönüllüler akbabaların yaşaması için çalışacak.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği koruma programı koordinatörü Itri Levent Erkol; “Dünya’nın dört bir yanından onlarca uzman, yıllardır korumaya çalıştığımız küçük akbabalar için bir araya geldi. Bu toplantıya Beypazarı’nda ev sahipliği yapmak gurur verici. Göçmen kuşlar hepimizin ortak noktası. Ölüm nedenleri ise tamamen insan kaynaklı. Zaten son üç kuşakta küçük akbaba nüfusunun %80’i yok oldu. Acil önlemler almazsak gelecekte bu türü gökyüzünde görmemiz mümkün değil. Bütün dünya bu türü korumak için birleşmişken Beypazarı’nda yaşayan 120 çift akbabanın yaşam alanının ortasına bir termik santral yapılmaya başlandı. Bu santral projesi acilen iptal edilmeli ve küçük akbabaların yaşam hakları geri verilmeli.” dedi.