KIBRISCIK BELEDİYESİ KİNOA BİTKİSİ EKİMİ YAPTI

Son zaman adını sıkça duyduğumuz ‘kinoa’ bitkisinin bölgede ilk kez Kıbrıscık’da ekimi yapıldı. Kıbrıscık Belediye Başkanı Doğan Dağ, ilçemizin tarım kalkınmasına öncülük etmek adına kinoa ekimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Kinoa bitkisi görüntüsüyle tahıla benzemesine rağmen pancar ve ıspanağı andıran tadıyla bir anda Türkiye gündemine oturdu. Kinoa, otsu bitki olarak değerlendirilen etli ve besleyici yapraklarının yanı sıra, salkım salkım açtığı çiçeklerle ve bu çiçeklerin zengin besin değeriyle oluşan minik tohumlara dönüşmesiyle insanlar için yenilebilen bir hale dönüşür. Kinoa’nın kıymetli tarafı bu tomurcuklardır. 100 den fazla çeşidi olan kinoanın ticari olarak satılan kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 türü vardır. Türkiye’de genellikle beyazı satılmaktadır. Kinoa, vücudun temel protein ihtiyaçlarını iki kat daha fazla karşılayan ve her türlü toprağa uyum sağlayabilme özelliğiyle kolay yetişebilen bir özelliğe sahip. Piyasada kilosu 6,5 liraya alıcı buluyor.

 

NASA uzaya gönderdiği astronotların beslenmesinde kinao kullanmış. İçerisinde demir ve magnezyum oranı yüksek, yüksek lif barındıran, vitamin açısından zengin bir ürün. En önemli özelliği içerisinde glüten yok. Türkiye’de 2 milyonun üzerinde, glüten tüketemeyen çölyak hastası var, onların öncelikli tüketim ürünlerinden. Yine çocuk gelişiminde çok büyük katkıları olan bir ürün. Anne sütünde bulunan 4 tane amino asit içeriyor. Kinoayı popüler yapan en önemli özelliği sizi tok tutması, yemek yediğinizde kan şekerinizi baskılayan insülin salgılayan pankreasınız kinoa yediğinizde o kadar fazla salgılamaz. Dolayısıyla 4 saat acıkmazsınız bu da diyetlerin bir numarası olmasını sağlıyor.

 

Dağ; ”Üç dönüm arazi üzerinde yapılacak ekim için, tarlanın kullanımını belediyemize karşılıksız sunan Belediye Meclis Üyemiz Hasan ERHAN’a şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Tahılı dışarıdan satın almaya başladığımız, üretimin maliyetli hale geldiği şu zamanda yapılan bu girişimi takdirle karşılıyor Kıbrıscık Belediyesini tebrik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir