NALLIHAN’DAKİ ORMAN YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

Nallıhan’ın Kadıköy mahallesinde saat 16.00 sularımda bir ağıldan çıkan yangın , Argutça ve Çulhalar mahallesi arasında kalan ormanlık alana sirayet etti. Bu sabah 09.00 sıralarında kontrol altına alınan yangın gece 24.00 sıralarında durdurulan söndürme çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlandı.

 

Yangın sonucu 20 hektarlık ormanlık alanda 15 hektar örtü 5 hektar tepe alanda bulunan çam ağaçları ve meyve ağaçları da yandı. Yangın söndürme helikopteriyle karadan arazözler müdahalede bulundu. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, arazi yapısının da sarp ve kayalık olması nedeniyle gece kontrol altına alınamadı. Söndürme çalışmalarına 2 uçak, 7 helikopter katıldı.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin dozer, greyder ve arazözlerden oluşan 13 araç yangın mahalline sevk edildi. Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara, Beypazarı, Nallıhan, Ayaş Seben, Göynük ve Bolu’dan 40 arazöz yangın bölgesine sevk edilerek söndürme çalışmalarına katıldı.

 

Bu sabah 07.30’da tekrar yangın söndürme çalışmalarına devam edildi. Sabah saat 09.00 sıralarında kontrol altına alınıp söndürülürken, ilerleyen saatlerde soğutma çalışmalarına başlandı. Çıkan orman yangınını kuleden görüp, haber verildiğini belirten Arkutça Mahallesi Muhtarı Yusuf Parlak, “Çıkan yangın, mahallemizin üstündeki tepeye kadar geldi. İki helikopter de yangın  söndürme çalışmalarına katıldı. Hava kararınca onlar da bıraktı. Büyükşehir’e ait su tankerleri su taşırken, arazözler de söndürme çalışmasını sürdürdüler” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir